Gornostay®

Całoroczne narciarskie stoki zjazdowe

Narty

W przypadku osób zaczynających dopiero przygodę z narciarstwem, dobór odpowiedniego sprzętu nie jest wielkim problemem. Modele nart dla początkujących najczęściej zajmują dolne pokłady grup allround i allmountain. Są to narty lekkie, o średnim promieniu skrętu około 14m, giętkie, elastyczne, łatwe w sterowaniu a także niezbyt zaawansowane technologicznie i co za tym idzie relatywnie tanie. Istotnym elementem jest zastosowanie w tego typu nartach rdzenia z materiału syntetycznego, który odpowiada za spokojny charakter tego typu sprzętu. Generalnie, w przypadku narciarzy początkujących nie ma specjalnych wytycznych co do wyboru konkretnego modelu, gdyż wszystkie oferowane produkty mają bardzo podobne właściwości, więc za kryterium można wybrać sobie wygląd zewnętrzny czy też sympatię do danej firmy.

Dla tych, którzy mają już za sobą pierwsze kroki narciarskie, ważne jest ustalenie, jaki rodzaj narciarstwa ich interesuje. Podstawy mają już opanowane, więc czas wprowadzić w życie pewną specjalizację i dokonać wyboru grupy docelowej. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji czy widowiskowości danego stylu. Jedni wolą spokojną jazdę po utwardzonych stokach, inni szaleństwa freeride. Przeznaczenie każdej kategorii zostało opisane w dziale „Porady dla narciarzy”. Jaki konkretnie model wybrać to już trudniejsza sprawa. Jedynym, naprawdę skutecznym sposobem jest dokonanie wyboru na podstawie własnych doświadczeń. Warto korzystać z usług wypożyczalni i wypróbować różne modele bezbłędnie określając w ten sposób, który model będzie strzałem w dziesiątkę. W przypadku braku takich możliwości, pozostaje jedynie zaufać sprzedawcom i u nich szukać pomocy, co bywa niestety ryzykowne, lub skorzystać z informacji zamieszczanych na stronach internetowych producentów, gdzie w większości przypadków każdy model jest dokładnie opisany. Niektóre firmy mają na swoich stronach internetowe ski – selektory, czyli programy pomagając w wyborze sprzętu. Wypełnia się po prostu kilka pól w stylu: stopień zaawansowania, waga, wzrost, preferowany styl, płeć i w wyniku otrzymujemy konkretny model o konkretnej długości.

Buty

Buty to najważniejszy element sprzętu narciarskiego. Mają one bezpośredni kontakt z nogami narciarza, a ich wygoda i dopasowanie determinuje w największym stopniu przyjemność z jazdy. Tutaj nie warto oszczędzać po pierwsze dlatego, że pierwsze buty mogą z powodzeniem służyć narciarzowi znacznie dłużej niż pierwsze narty, przechodząc wraz z właścicielem kolejne etapy jego narciarskiego rozwoju (oczywiście do pewnego momentu), a po drugie złej jakości i źle dopasowane buty mogą zniechęcić wiele osób do uprawiania tego sportu. Najistotniejszą rzeczą jest dopasowanie. Trzeba pamiętać, że but przymierzamy zawszę na cienką skarpetę. Współczesne buty wyposażone są we wkładki termiczne zapewniające ciepło naszym stopom bez konieczności stosowania drugich, grubych skarpet. Istotne jest także dopasowanie podbicia stopy. Bardzo częstym rozwiązaniem w przypadku rozmiarówki butów jest dopasowywanie numeracji do anatomicznej budowy stopy. Jeżeli ktoś nosi buty rozmiaru 26 i ma szczupłą stopę powinien wybrać rozmiar 26.0, natomiast w przypadku narciarza o stopach szerszych, z wysokim podbiciem również na co dzień używającego rozmiaru 26 wybór powinien paść na 26.5. „Połówki” to zwykle buty dla ludzi o takiej właśnie budowie stóp. Firmy mają też w ofercie specjalne modele dla narciarzy o nietypowych kształtach stóp (wysokie podbicie, szeroka podeszwa, wąska kostka). Buty należy bardzo dokładnie przymierzać, zapinać, a w każdej parze spędzić minimum 20 minut. Każdy, nawet minimalny dyskomfort, na stoku przerodzi się w męki odbierające chęć do jazdy i musi być sygnałem do rezygnacji z danego modelu.

Wiązania

W przypadku wiązań, obecnie producenci sprzętu zdecydowali się pomyśleć za swoich klientów. Większość nart (nie tylko tych dla początkujących) oferowane jest w tak zwanych systemach integralnych, czyli w kompletach narta – wiązanie mocowane do narty za pomocą różnego typu rozwiązań technicznych, najczęściej bez użycia śrub. Generalnie, w takich kompletach wiązania są dobrane parametrami w zależności od przeznaczenia nart i stopnia zaawansowania ich użytkownika.

Kije

We współczesnej technice carvingowej kije nie odgrywają już tak ważnej roli jak w starej technice równoległej. Obecnie służą one jedynie dla lepszego balansu i wyczucia równowagi. Kije nie są wbijane w śnieg podczas jazdy. Długość kijów dobiera się następująco: stajemy w butach z zapiętymi nartami i w tej pozycji zginamy rękę w łokciu pod kątem 90 stopni. W miejscu, gdzie znajduje się dłoń powinna być umiejscowiona rękojeść kija.

Deska snowboardowa

Dla początkujących snowboardzistów rekomendowane są miękkie deski freeride. Ze względu na to, że stanowią one element pośredni pomiędzy freestyle i alpine oraz jednakowo łatwo radzą sobie zarówno z przygotowanym stokiem, jak również świeżym śniegiem. Jeżeli ktoś dysponuje dostateczną ilością gotówki może zaopatrzyć się w wiązania step–in, co pozwali na uniknięcie straty czasu przy częstym, w początkowym okresie, zapinaniu i odpinaniu deski. Snowboard nie jest aż tak ortodoksyjny w sprawach doboru sprzętu jak narty, więc wybór sprowadza się do deski, na której czujemy się najpewniej, co najlepiej stwierdzić w ramach testów. Wraz z postępami w umiejętnościach można, albo dalej iść w bardziej ekstremalne freeride, spróbować szaleństw freestyle w snowparkach lub całkowicie zmienić orientację na widowiskową, ale bardzo trudną jazdę carvingową na deskach typu alpine.